1. STRONA GŁÓWNA
  2. >
  3. ATRAKCJE
  4. >
  5. Miasto Limanowa
  6. >
  7. Bazylika Matki Boskiej Bolesnej

Opis

Jest to świątynia rzymskokatolicka, która w roku 1991 została przeniesiona przez papieża Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej.
Bazylika została wybudowana w latach 1910-1918 związku z setną rocznicą Konstytucji 3 maja. Wcześniej na miejscu bazyliki znajdowały się inne świątynie. Pierwsza powstałą w 1513 roku, a jej fundatorem był właściciel Limanowej. Była to niewielka drewniana świątynia pod patronatem św. Mikołaja, która stała się pierwszym kościołem parafialnym Limanowej. Na początku XVII wieku kościół rozbudowano o dodatkowe kaplice i wieżę. W 1769 roku kościół spłonął w wielkim pożarze, z którego udało się jedynie ocalić cudowną figurę Matki Bożej Bolesnej.

Później w latach 1776-1791 został wybudowany nowy kościół. Była to niewielka drewniana konstrukcja składająca się z jednej nawy i pojedynczej wieży. W 1909r kościół został rozebrany, a na jego miejscu postawiono obecną bazylikę.

Bazylika jest murowaną trzynawową konstrukcją. Została ona zaprojektowana z wykorzystaniem motywów drewnianego budownictwa pochodzącego z Beskidu Wyspowego. Kościół posiada wysoką wierzę, która przy fasadzie posiada neobarokowy hełm.

Wyjątkowym elementem bazyliki jest figurka Matki Boskiej Bolesnej. Jest to rzeźba typu pieta, która przedstawia Matkę Bożą trzymającą umęczone ciało Jezusa. Przypuszcza się że figura powstała na Węgrzech w latach 1300-1375.

Lokalizacja

Adres i kontakt

Jana Pawła II 1, 34-600 Limanowa
tel: (18) 337 20 04
strona www: bazylika-limanowa.pl

Podobne atrakcje:

Izba Pamięci 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. Kpt. Juliana Krzewickiego

Izba Pamięci 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. Kpt. Juliana Krzewickiego

Izba powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku...

Szlak Historyczny 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK im kpt. Juliana Krzewickiego

Ścieżka biegnie między masywami Cichonia (929 m n.p.m.), Dzielca (753 m n.p.m.) oraz...
Zabytkowe kapliczki i kaplice przydrożne

Zabytkowe kaplice i kapliczki

O bogatej kulturze religijnej Słopnic świadczą liczne kapliczki i przydrożne krzyże...
Przewiń na górę
Skip to content